Białka Tatrzańska - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Białki Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska to niewielka wieś na Podhalu, która ze względu na dobre warunki klimatyczne i piękne widoki cieszy się popularnością wśród turystów. Samochodem z miast takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Rzeszów, Lublin czy Wrocław, najlepiej dotrzeć tu przez Kraków - stąd wprost do Białki prowadzą drogi nr 7, a następnie 49. Przy braku samochodu lub chęci oszczędzenia na paliwie, dobrym pomysłem jest podróż busem, autobusem lub pociągiem, choć dojazd prawdopodobnie będzie związany z przesiadką. Możliwości łatwego zaplanowania transportu daje łatwa w obsłudze wyszukiwarka połączeń GoEuro.

Najbardziej dogodną możliwość dotarcia do Białki Tatrzańskiej daje PKS oraz prywatne firmy przewozowe. Na terenie wsi nie znajduje się jednak dworzec PKS ani PKP. Choć istnieje szansa znalezienia bezpośredniego połączenia z większych miast do Białki (np. z Krakowa odjeżdżają busy w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej z przystankiem w Białce), czasami konieczna jest przesiadka. Wówczas dobrym pomysłem jest dojazd do Zakopanego, oddalonego od Białki Tatrzańskiej o jedyne 22 km, bądź Nowego Targu (ok. 13 km). Stąd już tylko wystarczy przesiąść się na bus lub autobus.

Sama Białka jest na tyle niewielką miejscowością, że w jej obrębie można poruszać się pieszo. Dla amatorów dłuższych wycieczek idealny będzie rower lub skuter - na miejscu jest wypożyczalnia bu rodzajów sprzętów. Przyjemna trasa rowerowa biegnie wzdłuż rzeki Białki - ma długość 6 km i niski stopień trudności, więc nadaje się na rekreacyjną wycieczkę dla rodziny. Bardziej wytrwali z łatwością znajdą dłuższą trasę w kierunku Gronia, Bukowiny lub nawet Słowacji. Kolejna alternatywa to skutery śnieżne i quady.

rozwiń
Białka Tatrzańska - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij