Jurgów

Z Bukowiny Tatrzańskiej bardzo blisko jest do Jurgowa, gdzie mieści się zabytkowa Zagroda Sołtysów wybudowana w 1861 r. Składa się na nią budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze wzniesione z drewna świerkowego. Pieczę nad zagrodą sprawuje Muzeum Tatrzańskie, które urządziło w niej wystawę etnograficzną, na jakiej można obejrzeć rozmaite przedmioty codziennego użytku, takie jak meble, naczynia, narzędzia gospodarskie, świątki czy stroje.

W Jurgowie, uwagę włóczykijów przyciąga także drewniany kościół św. Sebastiana, wzniesiony ok. 1675 r. Sakramentalne „tak” powiedzieli w nim sobie rodzice filozofa, ks. Józefa Tischnera, w dzieciństwie będącego częstym gościem Jurgowa.

Sporą ciekawostką we wsi jest też grupa drewnianych, krytych gontem pasterskich szałasów, usytuowana na polanie Podokólne, tuż nad Białką, nieopodal granicy ze Słowacją. Szałasów używano do początku lat 90, obecnie rzadko kiedy mieszkańcy Jurgowa składują w nich siano.

Dodaj opinię
Jurgów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jurgów, zobacz gdzie w Białce Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jurgów.
  • 34-532 Jurgów
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jurgów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Tagi
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij