Muzeum Tatrzańskie

Główna instytucja muzealna Zakopanego. Jej główna siedziba mieści się w zabytkowym gmachu z 1922 roku zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego w stylu zakopiańskim, stojącym na Krupówkach. Muzeum Tatrzańskie, poza wielotematycznymi wystawami czasowymi, posiada 3 główne ekspozycje.

  1. Część przyrodnicza prezentuje się najważniejsze gatunki roślin i zwierząt, które można spotkać w Tatrach. Tablicom informacyjnym, spreparowanym/wypchanym okazom towarzyszą multimedialne prezentacje nie tylko o faunie i florze, ale i różnorodnym procesom zmieniającym krajobraz i wpływającym na lokalny klimat. Ważny fragment wystawy stanowi część geologiczna, przedstawiająca wypiętrzenie się Tatr i przypominająca o górniczo-hutniczej przeszłości Zakopanego. Zwiedzający dowiedzą się także, którym badaczom zawdzięczane są konkretne osiągnięcia powiększające wiedzę i świadomość przyrodniczą kolejnych pokoleń.
  2. Część historyczna pokrótce przedstawia całe znane dzieje Podhala – od prehistorii, pierwszego osadnictwa, do rozwoju Zakopanego z niewielkiej wsi w popularne uzdrowisko i polskie centrum kulturalno-turystyczne w Tatrach. Goście MT poznają m.in. sylwetki i działalność ważnych dla regionu artystów, sportowców, aktywistów niepodległościowych, zasłużonych społeczników. Zbiory są bogato udokumentowane zdjęciami, ilustracjami i naukowymi opracowaniami.
  3. Część etnograficzna skupia się na kulturze i tradycjach regionu. Pomieszczenia stylizowane na izbę białą i izbę czarną oraz zgromadzone, nierzadko zabytkowe sprzęty pozwalają dość dokładnie wyobrazić sobie, jak wyglądało góralskie życie w XIX wieku. Można dokładnie przyjrzeć się meblom, przedmiotom codziennego użytku, ozdobom, strojom, ceramice czy obrazom na szkle. Wystawa prezentuje również rzemiosła – pasterstwo, rolnictwo, myślistwo (i kłusownictwo), zbieractwo i łowiectwo – które zapewniały przetrwanie mieszkańcom Podhala, zanim zaczęli żyć przede wszystkim z turystyki.

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego działają również punkt sprzedaży pocztówek i wydawnictw placówki, biblioteka i czytelnia (otwarte wt.-pt. 8-16). Istnieje możliwość zorganizowania wykładu bądź prelekcji z wykorzystaniem bogatych zbiorów audio-wizualnych: wśród proponowanych 22 tematów są m.in. „Od Marusarza do Małysza”, „Życie codzienne góralskiej rodziny”, „Spór o Morskie Oko 1873-1909”, „Inspiracja Tatrami i góralszczyzną w literaturze, muzyce i sztukach plastycznych”, „Zabytki Podtatrza”, „Fauna Tatr”, czy „Cóż te zwierzątka wam złego robią...”.

Filiami Muzeum Tatrzańskiego są m.in. Muzeum Powstania Chochołowskiego, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Galeria Władysława Hasiora oraz Muzea Stylu Zakopiańskiego – w willi Koliba i Inspiracje M.B. Dembowskich.

Dodaj opinię

Główny oddział najważniejszej placówki kulturalno-wystawienniczej Zakopanego. Udostępniane tutaj ekspozycje prezentują polską stolicę Tatr z trzech punktów widzenia: historycznego, etnograficznego oraz przyrodniczego. Niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory Muzeum Tatrzańskiego umieszczono w zabytkowym budynku z 1922 roku, zaprojektowanym w stylu zakopiańskim.

Warto sfilmować Muzeum Tatrzańskie, zająć się tym może firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Muzeum Tatrzańskie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Tatrzańskie, zobacz gdzie w Białce Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Tatrzańskie.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Tatrzańskie. Redakcja serwisu www.xn--biaka-tatrzaska-1sc7b.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5,5 zł
    Muzeum Tatrzańskie cena biletu ulgowego: 5,5 zł
  • 7 zł
    Muzeum Tatrzańskie cena biletu normalnego: 7 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Tatrzańskie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij