Muzeum Jana Kasprowicza

Harenda to nazwa drewnianej willi wybudowanej w 1920 r. w stylu zakopiańskim. Początkowo mieścił się tu pensjonat, później obiekt w całości nabyła angielska malarka Winifred Cooper. Jan Kasprowicz kupił od niej 3-letni dom, w którym mieszkał do śmierci w 1926 roku.

Muzeum otworzono w 1950 roku z inicjatywy żony cenionego poety, tłumacza i profesora Uniwersytetu Lwowskiego – Marii. Wewnątrz domu wystawione są pamiątki związane z życiem i twórczością Kasprowicza – zdjęcia, książki, obrazy, meble, domowe sprzęty, prywatne zbiory i kolekcje oraz oczywiście oryginalne rękopisy. Warto również zwrócić uwagę na pastelowe portrety dawnych domowników namalowane przez Stanisława Witkiewicza. Wszystkie pomieszczenia pozostają w praktycznie niezmienionym stanie – zgodnie z wolą zmarłej w 1968 r. żony poety.

Z czasem wystawy wzbogacono o twórczość malarza Władysława Jarockiego – męża Anny, córki Jana Kasprowicza z pierwszego małżeństwa. Na zewnątrz Harendy mieści się okazałe granitowe mauzoleum (gruntownie zrewitalizowane w 2012 r.), w którym spoczywają prochy Marii i Jana Kasprowiczów.

Muzeum regularnie organizuje „Wieczory na Harendzie” - spotkania poświęcone wszelkiej wartościowej twórczości mniej lub bardziej znanych artystów. Prelekcje (było ich już ponad 170) wygłaszają sami autorzy oraz badacze kultury z uznanych ośrodków naukowych.

Dodaj opinię

Zbiór pamiątek związanych z życiem i twórczością cenionego artysty. Od większości podobnych instytucji różni się tym, że tutaj panują domowy klimat i wrażenie zatrzymania czasu. Muzeum Jana Kasprowicza mieści w dawnym dawnej willi poety, wybudowanej w 1920r. jako typowo zakopiański pensjonat. Często odbywają się w nim dyskusje na temat różnych dziedzin sztuki.

Muzeum Jana Kasprowicza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Jana Kasprowicza, zobacz gdzie w Białce Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Jana Kasprowicza.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Jana Kasprowicza. Redakcja serwisu www.xn--biaka-tatrzaska-1sc7b.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 6,5 zł
    Muzeum Jana Kasprowicza cena biletu ulgowego: 6,5 zł
  • 9 zł
    Muzeum Jana Kasprowicza cena biletu normalnego: 9 zł
  • 6 zł
    Muzeum Jana Kasprowicza cena biletu rodzinnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Jana Kasprowicza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij