Kościół Św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych

XVIII-wieczna świątynia, nie bez powodu określana jako perła rokoka polskiego Spiszu. Za wzniesienie pięknie przystrojonej budowli, co miało miejsce w latach 1759-76, odpowiada baron Ioanelli de Toluano, który w tamtym czasie rezydował na zamku Dunajec - znanego też jako zamek Niedzica. Katolicką świątynię wzniesiono na miejscu dawnej cerkwi - wyznawcy prawosławia w cokolwiek niejasnych okolicznościach gremialnie opuścili Łapsze Wyżne w połowie XVII stulecia.

Łapszański kościół św. Piotra i Pawła to jednonawowa konstrukcja, z półkolistym prezbiterium i frontową wieżą na planie kwadratu, zwieńczoną barokowym hełmem. Z zewnątrz zabytek nie prezentuje się jakoś wyjątkowo, za to we wnętrzach zgromadzono prawdziwe bogactwo dzieł sztuki. Właściwie wszystkie elementy wyposażenia i dekoracje są stylowo jednolite, co tworzy niezapomniany efekt.

Szczególny kunszt rzemieślniczo-artystyczny i piękno rokokowej estetyki prezentują m.in. liczne rzeźby z drewna, ambona, chór, chrzcielnica, ławki czy trzy ołtarze - w tym jeden tzw. iluzjonistyczny, którego znacząca część tak naprawdę jest naściennym malunkiem. Jak twierdzą opiekujący się kościołem saletyni, wystrój i dekoracje przykuwają uwagę licznymi detalami i efektowną feerią barw, dając oglądającym poczucie "ciepła i pogodnej sytości".

Do świątyni, której bogactwo oszołomiło już niejednego turystę, z okolic Białki Tatrzańskiej - a konkretniej Czarnej Góry - do Łapsz Wyżnych wiedzie czerwony szlak turystyczny.

Dodaj opinię

Zabytkowa świątynia, wybudowana w latach 1759-76 dzięki szczodrości barona Ioanello de Toluano, ówczesnego dzierżawcy zamku Dunajec. Z zewnątrz kościół św. Piotra i Pawła wygląda niepozornie, za to wnętrze to już podręcznikowy przykład na bogactwo epoki rokoko. Drogie dekoracje, egzotyczne ornamenty są wszechobecne, a bodaj najefektowniej wyglądają ołtarze.

Kościół Św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych, zobacz gdzie w Białce Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij