Dolina Pięciu Stawów

Morskie Oko jest dobrym początkiem wędrówki po Tatrach, jako że prowadzi z niego wiele szlaków turystycznych, m.in. niebieski przez Świstową Czubę (1763) i żółty przez Przełęcz Szpiglasową (2114) do Doliny Pięciu Stawów Polskich (1625 - ok. 1900).

Dolinę, która ma ok. 4 km długości otaczają: Kozi Wierch (2291), Zamarła Turnia (2179), Mały Kozi Wierch (2228), Zawrat (2159), Świnica (2301), Walentkowy Wierch (2156), Liptowskie Mury czyli najniższy odcinek grzbietu głównego Tatr Wysokich, Miedziane (2233) i Opalony Wierch (2115).

Swoją nazwę wzięła ona od liczby największych, występujących w niej stawów: Przedniego, Małego, Wielkiego, Czarnego i Zadniego. Nietrudno dojrzeć w niej kozicę, która ma swoją ostoję na Miedzianym czy niedźwiedzia, który ma w dolinie swoje gawry.

Z tych powodów dolina uważana jest za jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodaj opinię

Gdyby ktoś uważał ochronę tatrzańskich krajobrazów i przyrody za kompletnie nieuzasadnione działanie, po ujrzeniu tego zakątka zmieni zdanie. 4-kilometrowa dolina zawdzięcza swoją magię majestatycznym szczytom Tatr Wysokich i pięciu polodowcowym jeziorkom: Czarnemu, Wielkiemu, Małemu, Zadniemu i Przedniemu Stawowi. Żyją tu m.in. kozice górskie i niedźwiedzie.

Dolina Pięciu Stawów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dolina Pięciu Stawów, zobacz gdzie w Białce Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dolina Pięciu Stawów.
  • 34-500 Zakopane
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dolina Pięciu Stawów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij