Czarny Staw pod Rysami

Najdalej wysuniętym na południe w Polsce jeziorem jest Czarny Staw pod Rysami, położony u stóp najwyższego szczytu Polski. Zajmuje on miejsce w kotle polodowcowym, Doliny Rybiego Potoku, na wysokości 1583 m n.p.m.

Ze względu na duże zacienienie jego tafli i występującą w wodzie sinicę, jezioro ma niemal czarną barwę. Wszystko to uniemożliwia zarybienie akwenu. Czarny Staw jest czwartym co do głębokości jeziorem w Polsce.

Zbiornik zamyka próg skalny, będący skutkiem polodowcowym, w postaci tzw. mutonów (barańców), którymi z Czarnego Stawu wody wypływają kaskadami, tworząc wodospad Czarnostawiańskiej Siklawy, której wody wpadają do Morskiego Oka. Jezioro zamarza już w październiku/listopadzie, a odmarza dopiero w maju. Na jego brzegach, nawet w upalne dni panuje chłód.

Przez Czarny Staw pod Rysami prowadzą dwa szlaki:

Dodaj opinię

Najdalej na południe wysunięte jezioro w Polsce. Unikatową, czarniawą barwę zawdzięcza położeniu w cieniu wysokich szczytów Tatr Wysokich - rzecz jasna również Rysów - oraz charakterystyce żyjących w nim sinic. Czarny Staw powstał w polodowcowym kotle, na wysokości 1583m n.p.m. Spod akwenu wypływają Czarnostawiańskie Siklawy wpadające do Morskiego Oka.

Czarny Staw pod Rysami adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Czarny Staw pod Rysami, zobacz gdzie w Białce Tatrzańskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Czarny Staw pod Rysami.
  • 34-500 Zakopane
  • 206400
  • 578
  • 444
  • 76
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Czarny Staw pod Rysami opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij